Warto wiedzieć

Właściwe saunownie

Zachowanie się w trakcie saunowania ma wpływ nie tylko na rezultaty odbytej sesji, ale ma również gigantyczny wpływ na innych ludzi korzystających ze strefy saun. Na skorzystanie z sauny powinniśmy zarezerwować minimum dwie godziny.

Typ obiektu, a sprawa stroju

W zależności od upodobań mamy możliwość aby skorzystać z saun dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Przed wybraniem się do sauny niezbędne jest ustalenie jakie wymagania dotyczące ubioru obowiązują na wybranym przez nas obiekcie. Prawidłowo podczas korzystania z sauny powinniśmy na działanie ciepła wystawić jak największą powierzchnie naszej skóry. Dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno bez ubrania. W niektórych obiektach jest niedopuszczalne, aby nie zastosować się do tej reguły. Klienci którzy ubrali strój kąpielowy mogą zostać upomniani lub w skrajnych przypadkach poproszeni o opuszczenie obiektu. Z drugiej strony na kłopoty narazimy się również korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W tym wypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby będącej tam bez okrycia.

Higiena osobista – kwestia najważniejsza

Kolejną zasadą jest, żeby bez wyjątku do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed saunowaniem można bagatelizować kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest obowiązkowa nawet w przypadku, kiedy kąpaliśmy się w domu przed przybyciem do saunarium.

Żeby poprawnie korzystać z sauny powinniśmy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które będziemy zostawali przed wejściem do sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do osuszenia ciała, natomiast drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od siedzenia włącznie ze stopami.

Sposób zachowania się oraz inne zasady

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy rozmowy czy inne hałasy. Zupełnie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub wykonywanie fotografii czy filmowanie.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z saunarium przynajmniej raz na tydzień. Każdorazowo w trakcie saunowania dobrze jest odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, schłodzenie oraz relaks. Zasadą jest, by w przypadku korzystania z beczki z zimną wodą, przed zanurzeniem spłukać ciało z potu pod prysznicem. Odpoczynek powinien trwać tyle samo, ile byliśmy w samej saunie.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie będziemy mogli przebywać przez piętnaście minut. Z tego powodu początkującym nie zaleca się siadania na górze lub w bezpośredniej bliskości pieca. Do łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą siedzisko na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego dobrego samopoczucia starajmy się przedłużyć czas ostatniego odpoczynku. Po sesjach saunowania myjemy ciało bez mydła lub innych detergentów. Warto jednak użyć środka do dezynfekcji stóp.

Opisane powyżej reguły poprawnego korzystania z sauny pozwolą nam bezpiecznie i w dobrym nastroju skorzystać z zalet saun.

Może Cię zainteresować:

Wypoczynek nad polskim morzem

Stegna jest bardzo atrakcyjnym letniskiem dla tych letników, którzy chcą spędzić niezapomniany urlop nad morzem. Ta nadmorska miejscowość ma się ...

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę