Kiedy firmie potrzebna jest gotówka

Potrzeba posiadania przez firmę większych środków finansowych w danym okresie może być zależna od bardzo wielu czynników. Jednym z podstawowych, jest bieżąca kondycja i wypłacalność firmy . Może się okazać, że kilku poważniejszych kontrahentów zwleka z zapłatą faktur, więc w firmowej kasie brakuje wciąż znacznej kwoty środków, co do których założono, że znajdą się tam już wcześniej.

30

Utrata płynności może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego w takich sytuacjach część przedsiębiorców decyduje się na kredyty gotówkowe , aby podratować budżet przedsiębiorstwa. Jednak potrzeba dokonania większych wydatków może występować również w zupełnie innych sytuacjach.

Często właściciele firm biorą kredyty na zakup towaru, którego sprzedaż ma przynieść zyski, lub też maszyn i urządzeń. W niektórych przypadkach kredyty dla firm są też podstawowym środkiem finansowania operacji przedsiębiorstwa w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania, dopóki nie zacznie przynosić realnych zysków. W każdym razie wzięcie kredytu jest dla wielu przedsiębiorców opcją na większą ilość gotówki w firmie.